Konsekwencje społeczne otyłości

Otyłość może ma swoje konsekwencje w życiu jednostki i jej relacjach z otoczeniem. Powszechnie obowiązuje przekonanie, że osoby atrakcyjne mają większą szansę na lepsze wykształcenie, są życzliwe i inteligentne. Otyłe osoby mają mniejsze szanse na uzyskanie wyższego wykształcenia, założenie rodziny czy urodzenie zdrowego dziecka. Nadwaga nierozlewanie wiąże się z trudnościami w znalezieniu jakiejkolwiek pracy, otrzymywaniem niższego wynagrodzenia czy niewielkim życiem towarzyskim.

Zaniżona wartość własnego „ja”

Osoby otyłe często uważają się za bezwartościowe i nic niewarte. Prowadzi to do zaniżonej samooceny. Człowiek, który uważa, że zasługuje na niewiele, zgodzi się pracować poniżej swoich kompetencji czy będzie zgadzał się na wszystkie prośby pomocy, aby zyskać wiernych przyjaciół. Nierzadko prowadzi do wykorzystywania takiej osoby. Co więcej, za niepowodzenie budowy silnej relacji, osoba otyła będzie winiła siebie i będzie szukała powodu niepowodzenia tylko we własnym zachowaniu. Badania wykazały, że osoby otyłe rzadziej nawiązują trwałe i bliższe relacje. Chronią się we własnym pancerzu, aby uniknąć ewentualnych niepowodzeń.

Czy można temu zaradzić?

Proces akceptacji jest trudny, ale możliwy. Osoba otyła powinna podjąć próbę walki z nadwagi. Powinna zdawać sobie sprawę z faktu, że nic nie stanie od razu. Być może koniecznie będzie włączenie skutecznych spalaczy tłuszczu. Potrzebna jest odpowiednia determinacja i przekonanie, że damy radę. Po każdym potknięciu należy się podnieść i od nowa zacząć walczyć o własne szczęście.

2 Komentarzy

  1. Marina

    Spotykam coraz więcej osób otyłych. W ogóle nie przejmują się swoją wagą. To przerażające.

  2. Olka

    Mój syn ma nadwagę. W ogóle się tym nie przejmuje, większość jego kolegów także cierpi na nadwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *