Psychologiczne przyczyny otyłości

Dość często dziedziczymy skłonność do nadwagi po przodkach. Wielu z nas musi od najmłodszych lat uważać na to co je. Rodzice dają nam liczne zakazy, które niezwykle trudno jest przestrzegać. Każde dziecko lubi słodycze, które są źródłem zbędnych kalorii. Nie zawsze winne są jednak geny przodków.

Skąd bierze się nadwaga

Nadwaga nie zawsze ma podłoże genetyczne. Czasami przyczyna nadwagi znajduje się w naszej psychice. Ogromne znaczenie mają nasze wspomnienia z dzieciństwa, to jak byliśmy traktowani przez rodziców. Powoduje to, że intensywniej reagujemy na bodźce, takie jak aromat czy wygląd posiłku. Zaczynamy niekontrolowanie jeść, co powoduje nadwagę. Wiele badań potwierdza, iż nasza wrażliwość na bodźce wzrokowo – smakowe umacnia się podczas nieregularnego odżywiania, szczególnie kiedy mamy do czynienia ze zmiennymi okresami przegłodzenia, a następnie objadania się.

Pomoc psychologa

Walka z otyłością jest możliwa. Chory powinien udać się do psychologa. Niezwykle ważne jest wsparcie otoczenia. W skrajnych przypadkach chory przyjmuje leki na odchudzanie. Osoba cierpiąca na nadwagę musi nauczyć się kontrolować bodźce, które do niej docierają. Umiejętność ta to proces, nad którym należy pracować. Nic nie stanie się z dnia na dzień. Proces odchudzania powinien następować stopniowo. Na drastyczne chudnięcie organizm może źle zareagować. Musimy nauczyć się kontrolować, to co kupujemy. Najlepiej stworzyć listę zakupów, które naprawdę potrzebujemy. Bez aktywności fizycznej, żadna dieta nie będzie miała znaczenia.

2 Komentarzy

  1. Ela

    Całe życie zajadałam stres i niepowodzenia. Kiedy miałam doła albo mama mnie okrzyczała, najlepszy lekarstwem były słodycze. Teraz mam problemy z wagą.

  2. Jarek

    Kiedy łapałem dołki, najczęściej kupowałam mnóstwo chipsów i piwa. Noc szybko mija. Po czasie zrobił mi się spory brzuszek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *